Unikátní terapie se uskutečnila v Srbsku

TISKOVÁ ZPRÁVA

Srbsko – První terapie svého druhu v České republice se uskutečnila ve druhém červencovém týdnu v Srbsku na Mladoboleslavsku. Unikátní metoda podle Alfreda Tomatise může pomoci dětem i dospělým s dyslexií, poruchami soustředění, ADD/ADHD, poruchami rovnováhy a motoriky, s opožděným vývojem řeči, autismem, koktáním, špatnou výslovností, ale například i stresem. „Podařilo se nám domluvit spolupráci s polskou psycholožkou a audio-psychofonoložkou Malgorzaou Szurlej, s jejímž centrem Espace jsme terapii uspořádali. Ona sama studovala ve Francii přímo u profesora Tomatise,“ uvedla Michaela Tilton, jednatelka společnosti Nuerasoft, která má na starosti organizaci terapie. Terapie se zúčastnilo deset dětí od těch běžně se rozvíjejících, kterým má metoda pomoci rozšířit komunikační schopnosti zejména v cizích jazycích, až po děti s vážnějšími diagnostikovanými obtížemi. První část terapie mají za sebou, druhá je čeká v srpnu.
Alfred Tomatis přišel na to, že mnohé komunikační i jiné potíže jsou ve skutečnosti potíže se zpracováním smyslových vjemů přicházejících z ucha v mozku. Formuloval pravidlo, které říká, že „hlas nemůže vytvořit něco, co ucho neslyší“. Na tomto pravidle postavil svůj výzkum a také terapeutickou metodu. „Aby pomohl svým pacientům, vynalezl přístroj, tzv. Elektronické ucho, které na základě elektronického přepínání, tzv. gatingu, kombinace vzduchového s kostním vedením zvuku a filtrování určitých frekvencí zvuku unikátním způsobem trénuje ucho a navrací mu částečně nebo zcela jeho funkci,“ vysvětlila terapeutka Malgorzata Szurlej s tím, že tento proces se děje prostřednictvím cvičení svalů ve středním uchu, které se tak stávají citlivějšími vůči inkriminovaným frekvenčním pásmům. Tomatis svou metodu pak použil i v jiných případech. Pomohl klientům s potížemi se čtením, s dyslexií, depresemi, různými typy schizofrenie, dokonce klientům s autismem a pacientům s poruchami rovnováhy (u dětí často manifestované jako poruchy rozvoje motoriky), jejíž centrum se také nachází ve středním uchu. Zjistil, že tyto potíže mají souvislost s narušením funkce ucha a přenosu informací z ucha do mozku.
Malgorzata Szurlej se věnuje lektorské činnosti, koučování a terapii. Vystudovala Sorbonskou univerzitu v Paříži v oboru sociálních věd a komunikaci se specializací na sociální a klinickou psychologii a psychoterapii. Odbornou praxi získala ve Francii, Velké Británii a v Polsku. Věnuje se aplikaci metod audio-psycho-fonologické terapie více než 17 let a to jak u dětí, tak i dospívajících a dospělých. Od roku 1999 je ředitelkou psycho-fonologicko-auditivního centra Espace. Přednáší v oboru neurovědeckého přístupu k učení a aplikaci nových metod založených na neurovědách a úzce spolupracuje s americkým vědeckým týmem společnosti Scientific Learning. „Program Scientific Learning se ve světě používá i pro děti s nejrůznějšími obtížemi, například s dyslexií nebo lehkou až středně závažnou poruchou autistického spektra. Do České republiky jsme ho přivezli před několika měsíci a zatím slouží primárně pro výuku angličtiny, kde už nyní máme výborné výsledky,“ doplnila Michaela Tilton. Do budoucna plánují terapii zopakovat, šanci využít této metody by tak mohli dostat i další lidé.

Více informací:
Ing. Michaela Tilton, MBA
Jednatelka, Nuerasoft s.r.o.
608 476 041
www.nuerasoft.cz