Konečně nám angličtina začíná jít

07.02.2013

Konečně nám angličtina začíná jít
"S angličtinou jsem se snažila začínat už od střední školy.," říká Lucie Křížová, máma 8 letého Péti a 5 leté Karolínky. "Zkoušela jsem různé kurzy i domácí učení a za ta léta mě to stálo dost času i peněz. Výsledek byl takový, že i když jsem měla nějakou slovní zásobu a o základních věcech jsem se domluvila, na konverzaci v angličtině jsem se rozhodně necítila a hlavně jsem mluvené angličtině moc nerozuměla. Když jsem se dozvěděla o novém programu Scientific Learning, chtěla jsem to zkusit, i když po zkušenostech s mnoha různými moderními metodami jsem raději neočekávala žádné zázraky. Program mi hned o začátku připadal mnohem zábavnější než běžná výuka angličtiny a když ho viděly moje děti, tak ho chtěly také. Dnes už máme za sebou více než 4 měsíce pravidelného cvičení - děti trénují 30 minut a já dvakrát 30 minut vždy pětkrát týdně. Začínala jsem hodinou vcelku, ale to se vzhledem k mé práci a péči o děti špatně zvládalo, tak jsem to změnila na dvakrát 30 minut, a to většinu dní zvládnu. Je to náročné, ale když to člověk dělat chce, čas si najde.

Co je úžasné, jsou výsledky, které bych shrnula takto:

Lucie, 42 let

Největší zlom vidím v tom, že slovní zásoba a s ní celé věty se mi nějak dostaly do podvědomí, takže si je nemusím překládat a rozumím jim. Angličtina je pro mě celkově nějak jasnější a srozumitelnější. Nemusím se soustředit, že teď bude něco v angličtině, ale když něco anglicky zaslechnu, prostě tomu rozumím. Určitě mě ještě čeká dlouhá cesta, než se dostanu na úroveň, kdy budu moci v angličtině plně myslet a neomezeně konverzovat, ale umím si představit, že tenhle program mi k tomu pomůže.

Péťa, 8 let
Péťu tenhle program moc baví, takže pro mě není těžké zajistit, aby na něm pracoval. V jeho věku už je schopen většinou pracovat sám, takže já jen mohu "dohlížet" z vedlejší místnosti. V angličtině se bezesporu zlepšil, rozšířil si slovní zásobu, dobře vnímá gramatiku a angličtina mu ve škole nedělá žádné problémy - doma se na ni ani nemusí učit. Navíc mám pocit, že se zlepšuje i v matematice, která byla u něj trochu slabší (i když známky má výborné) - nějak to teď rychleji chápe.

Karolínka, 5 let
Karolínka je v jejím věku taková "houbička" - nasává a nasává. U ní je asi pokrok vidět úplně nejvíc. Než začala, byla angličtinou nedotčená a dnes je neuvěřitelné, jak jí to jde, baví ji to a když ji slyším, jak si u toho povídá, závidím jí její výslovnost. Kromě toho se u ní rozvinul zájem o písmenka a čtení, který před začátkem programu neměla. Možná je ten zájem daný i věkem, ale v každém případě jí tenhle program pomáhá zájem rozvíjet a abecedu se z něj učí jak nic.

Závěrem

Asi nemusím ani dodávat, že v programu budeme nadále pokračovat. Učení angličtiny je dlouhodobý proces, ale jsem si jistá, že tenhle program ho zefektivní a tím zkrátí. Kdybych měla odhadnout účinnost programu, tak bych řekla, že můj pokrok za 4 měsíce, po které program využívám, by se dal srovnat s pokrokem tak asi za 4 roky, během kterých jsem se snažila studovat v kurzech a doma.

Lucie Křížová
Praha